Trading – portfel dywidendowy #1

W poprzednich wpisach pt. „Trading – pamiętnik inwestora” opisałem moje pierwsze giełdowe inwestycje. W tej serii zamierzam zaprezentować Wam mój pierwszy portfel dywidendowy, w który na start zainwestowałem 10000USD, a który będę doinwestowywał comiesięcznie pieniędzmi z Kindergeld, czyli takiego niemieckiego 500plus w wysokości 200€. Na bieżąco będę publikował wyniki oraz opisywał ruchy jakie poczyniłem. Razem będziemy śledzić rozwój wydarzeń, poznawać potęgę procentu składanego, a także doświadczać wzlotów i upadków. 

Poniżej będe zamieszczał przetasowania portfela wraz ze szczegółową tabelą Excel. 

Komentarz do bieżącej sytuacji znajdziecie na moim kanale na YouTube, na którym będę pokazywał także jak sam inwestuję na swoją emeryturę.

Zapraszam!

Portfel dywidendowy #1

portfel dywidendowy longterm

Ruchy:

2019 Zakup 197 akcji MSCI Nigeria ETF (NGE.ARCA) po 12,69 USD

04.2020 Zakup 110 akcji WisdomTree Global ex-U.S. Real Estate Fund (DRW.ARCA) po 22,67 USD

04.2020 Zakup 500 akcji GAZPROM PJSC (OGZD.UK) po 4,65 USD

04.2020 Zakup 300 akcji Powszechny zakład ubezpieczeń społecznych (PZU) po 32,38 PLN

Giełda to nie tylko korzyści, to także duże ryzyko i test cierpliwości. Marzec 2020 okazał się dla moich aktywów miażdżący. Wachania kursów nie mają tutaj jednak zbyt dużego znaczenia. Korzyści mają pochodzić z wypłacanych dywidend, nie z obrotu aktywami. Marcowy krach przyniósł se sobą także przeceny, które starałem się w miarę swoich możliwości wykorzystać kupując udziały gazpromu czy inwestując w nieruchomości za pośrednictwem Reitu DRW. 

Niestety dywidendy w 2020 roku nie zapowiadają się zbyt imponująco. Załamanie gospodarcze całego świata zmusiło wiele spółek do zaciskania pasa, lub wręcz pozbawiło ich zysków. Dla przykładu PZU prawdopodobnie pierwszy raz od 10 lat nie wypłaci ani złotówki, a i pozostała część portfela mocno ograniczy wypłaty. Zbieram na emeryturę dlatego też horyzont czasowy jest dość długi więc cierpliwie czekamy…

Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania oraz opinie, poglądy, komentarze, wiadomości itp. znajdujące się na stronie www.osmydzientygodnia.pl nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715).

Like this article?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

Leave a comment